Корзина
Нет отзывов, добавить

Ритуальні пам’ятники: історія та сучасність

Ритуальні пам’ятники: історія та сучасність

02.10.20

Зараз звично, що на могилі померлої людини встановлюється пам’ятник. Але так було не завжди. В різні часи для того аби позначити місце захоронення, використовувались різні предмети і матеріали.

Якими були пам’ятники в давнину?

Ніхто не знає точну дату виникнення першого пам’ятника. Але скоріше всього, вони з’явились багато тисячоліть тому. Одними з перших можна вважати єгипетські пам’ятники. Звісно, вони мали інший вигляд, ніж тепер. Для цього використовувалось велике каміння. Воно називалось менгірами. Це природне каміння, яке обробляли вручну. З нього створювали ідолів, різних ритуальних сутностей. Такі пам’ятники могли досягати майже 20 метрів у висоту та важити до 300-т тонн. Вважалось, що якщо не поставити такий «пам’ятник», то душа не знайде спокою після смерті і буде постійно скитатися.

Звісно, одними з перших пам’ятників були і єгипетські піраміди. Усипальниці фараонів і до цього часу являються прикладом того як варто пам’ятати померлих. Адже вони стоять тисячоліттями.

В період античної Греції, Риму як пам’ятники використовувались кам’яні стели. Це були кам’яні брили, які ставилися вертикально. Чим багатша людина, тим розкішніша стела була. Трохи згодом на могилах ставилися скульптури померлих. Інколи зображалися їх подвиги і діяння.

Коли в Європу прийшло християнство, надгробки стали робитися у вигляді хреста або з його зображеннями. Тоді з’явилися хрести з граніту. Проте прості люди не могли собі такого дозволити і на їхніх могилах все частіше з’являлися звичайні дерев’яні хрести. З часом примітивні хрести і надгробки з каменю стали удосконалюватись, доповнювалися надписами, фігурами, прикрасами.

В Азії і на близькому Сході в честь померлих людей будували пагоди і розкішні мавзолеї. А в Давньому Китаї на меморіальних плитах писали ім’я спочилого. Пізніше вони перетворювались у меморіальні стіни.

З 19-го століття починається особливий період у створенні пам’ятників. Вони виготовлятись дуже розкішними, їх прикрашали фігури плакальниць. Більшість монументів, виготовлених в той період, це справжні витвори мистецтва.

Сучасні пам’ятники

На сьогоднішній день виготовлення пам’ятників – це галузь, яка удосконалюється і взяла все найкраще від кожної епохи. Купити подвійний пам'ятник чи одинарний, простий чи з декорованими елементами - зараз можливо все!  Комусь до вподоби лаконічний, а хтось будує рідній, відійшовшій у вічність людині, цілі меморіали. Зараз популярними стали не лише звичні монументи,а  пам’ятники, які б показували якою людиною був померлий, чим захоплювався, що робив. Наприклад, могила Валерія Лобановського виконана у футбольному стилі, а актриси Маргарити Кринициної нагадує кінострічку.

Поети, спортсмени, видатні діячі, композитори – усі вони мають особливі могли. У когось на пам’ятнику зображений скрипічний ключ чи книга, а для когось будують справжні витвори мистецтва, як от могилах Соломії Крушельницької, яку прикрашає Орфей із арфою. Пам’ятники Івану Франку, Лесі Українці, Ігорю Білозіру вражають самобутністю та пізнаваністю.

Зараз є можливість виготовити монументи із різних матеріалів: граніту, мармуру, мармурової крихти та іншого. Дизайнери та скульптори прикладають максимальних зусиль аби пам’ятник якнайкраще відображав суть спочилого. Це уже не просто сумні і сірі пам’ятники, які відображають лише біль, печаль і тугу. Пам’ятники теж можуть сміятися, бути живими та неповторними. Наприклад, на могилі актриси Марини Поплавської встановили пам’ятник, який відображає її веселий характер та позитив.

В радянські часи майже всі пам’ятники прикрашали зірки. Зараз більшість має зображення хреста (зверху, збоку або у будь-якому іншому місці). Чи є конкретні зразки і правила яким має бути сучасний правильний пам’ятник? Очевидно, немає. Він відображає любов близьких і рідних, дарує останню шану померлому. Зазвичай у сучасних пам’ятниках є місце для вази, квітів, лампадок, використовуються портрети у  повний ріст та щемливі цитати.

Зробити пам’ятник – це мистецтво. Адже це останній подарунок для рідної людини і він має бути душевним і щирим.